JAK NA TO

JAK NA KOMUNITNÍ KOMPOSTOVÁNÍ?

Žijete ve městě v bytovém domě, a přesto jste odhodlaní začít třídit bioodpad a kompostovat ho? Oslovte sousedy! Třeba zjistíte, že řeší totéž. Do komunitního kompostování je totiž nejlepší jít společně. Kromě dobrého pocitu, že třídíte bioodpad, můžete podpořit i šíření zeleně ve městě: Za pár měsíců totiž získáte kvalitní hnojivo, které budete moci použít nejen v květináčích a truhlících, ale i na předzahrádce. A navíc – poznáte své sousedy z jiné stránky – v holínkách a s lopatou v ruce při realizaci smysluplného projektu.

Jak na to?

1/ Zjistěte zájem okolí
2/ Vytipujte pro instalaci komunitního kompostéru vhodné místo

3/ Pořiďte si komunitní kompostér
4/ Začněte komunitní kompostér plnit bioodpadem
5/ Proces kompostování pravidelně kontrolujte
6/ Hotový kompost nabídněte rostlinám i sousedům

1/ Zjistěte zájem okolí

Chcete zjistit, kde ve vašem okolí žijí podobní nadšenci zapálení pro třídění a kompostování bioodpadu? Jak to s kompostováním ve vaší lokalitě momentálně vypadá, najdete na www.mapko.cz. Pokud se ukáže, že tu komunitní kompostování funguje, není nic jednoduššího než se ke stávající komunitě přidat. Jediný problém může představovat naplněná kapacita kompostéru. Každopádně se ale můžete stát čekatelem pro případ, že například dojde k navýšení počtu kompostérů, což se čas od času na základě požadavků komunit děje. V případě, že je vaše čtvrť – pokud jde o komunitní kompostování – „země neoraná“, zkuste oslovit sousedy (například prostřednictvím SVJ). Prozkoumejte, zda by měli zájem, se do třídění a kompostování bioodpadu zapojit. Pokud uspějete, oslovte obec, město nebo městskou část s prosbou, zda by vám s rozjezdem komunitního kompostování nepomohly. Nebo se obraťte na nás a my vás propojíme s konkrétními lidmi z městských částí, kde už spolupráce na zavádění komunitního kompostování dobře funguje.

2/ Vytipujte pro instalaci komunitního kompostéru vhodné místo

V blízkém okolí domu najděte místo vhodné pro instalaci kompostéru. Ideální je, když se na projektu podílí městská část, která může navrhnout vhodná stanoviště, jež jsou v jejím vlastnictví, a ta pro komunitní kompostování poskytnout. Jinak je potřeba jednat s vlastníkem pozemku, což nemusí být vždy jednoduché, zejména v případě, že se vám pro podporu komunitního kompostování nepodařilo získat významnou část sousedské komunity.

3/ Pořiďte si komunitní kompostér

První komunitní kompostér v Čechách se urodil v dílně Ekodomova už v roce 2005, kdy jsme ho také experimentálně umístili na první stanoviště na kutnohorském sídlišti. Nazvali jsme ho SIVA a vyrobili jsme ho tak odolný, aby dokázal obstát i ve veřejném prostoru a čelit tu všem přirozeným nepřátelům: času, vandalům, povětrnostním podmínkám i hlodavcům. Proto je uzamykatelný, zateplený, vyrobený z kvalitních materiálů a komponentů a nainstalovaný ve speciálním loži z oblázků. Kompostér vyrábíme v naší dílně a v průběhu let jeho provedení stále vylepšujeme. Jak takový komunitní kompostér v praxi funguje, se můžete podívat na videu Kompostujeme na sídlišti na našem YouTube kanále kompostuj.cz. Kompostér je k dostání ve dvou velikostech – SIVA DUO určený pro 10 až 15 domácností nebo SIVA TRIO s kapacitou 15 až 22 domácností. Kompostér vám dodáme včetně kompletní instalace do štěrkového podloží a základní instruktáže, jak v tomto typu kompostéru účinně kompostovat.  Kompostéry SIVA v současnosti fungují na desítkách míst po celé zemi a my vás rádi propojíme s ostatními kompostáři ve vaší blízkosti, s nimiž budete moci sdílet svoje zkušenosti. V nabídce našeho e-shopu ekonakup.cz je možné vybrat i další typy kompostérů určených pro komunitní kompostování. Hledáte-li například menší uzavřený ale výkonný kompostér vhodný k umístění do vnitrobloku, podívejte se na zateplený otočný kompostér JORA. Protože se v případě pořízení komunitního kompostéru nejedná o levnou záležitost, financování se většinou ujímají obce. Ty pak také kompostéry spravují a podporují fungování kompostujících komunit. Existují ale i soukromé komunitní kompostéry a kompostéry, na něž se složili kompostáři v rámci komunity. Pokud si založíte spolek (ale ani to není vždy podmínkou), můžete peníze na zakoupení komunitního kompostéru získat z různých menších grantů nebo od sponzorů.

NÁŠ TIP: Chcete vědět, jak u nás komunitní kompostování začínalo a jak funguje dnes? Inspirujte se zde na našem blogu.

4/ Začněte komunitní kompostér plnit bioodpadem

Ruku v ruce s instalací komunitního kompostéru by mělo jít i organizační zajištění jeho fungování. Na většině stanovišť si komunita ze svého středu vybírá tzv. správce kompostéru, tedy člověka, který je jakýmsi styčným důstojníkem mezi kompostujícími a „zřizovatelem“ kompostéru, a stará se o to, aby komunitní kompostování frčelo. Tato funkce je zatím na většině míst, o nichž víme, dobrovolná. Na začátku správce zpravidla zřizuje fb skupinu, jejímž prostřednictvím mohou členové komunity vzájemně komunikovat. V rámci uvedení do provozu je kompostér opatřený zámky (nejlépe s číselným kódem, který znají jen členové komunity). Součástí kompostéru je i stručný návod Co kompostovat? ve formě samolepky a nechybí ani kontakt na správce kompostéru. Základní informace o třídění bioodpadu najdete také zde.

„Hlavní smysl komunitního kompostování vidím v tom, že pokud je kompostér umístěný například na sídlišti (jako u nás), představuje pro obyvatele jedinou možnost, jak třídit bioodpad a uvolnit trochu místa v popelnicích. Kompostování se většinou účastní celé rodiny, takže vedeme i budoucí generaci k třídění odpadu. Zároveň se komunitním kompostováním prohlubují sousedské vztahy, protože najednou máte něco společného s lidmi, které jindy jen míjíte na ulici.“
Veronika J., správkyně komunitního kompostéru v Bohnicích na Praze 8

5/ Proces kompostování pravidelně kontrolujte

Dalším úkolem správce kompostéru je proces kompostování pravidelně kontrolovat. K nejčastějším problémům přitom v komunitních kompostérech patří nadbytečná vlhkost materiálu, která je daná tím, že se v nich kompostuje převážně (na obsah vody bohatý) kuchyňský odpad. Pokud by byl kompost příliš vlhký, doporučujeme přidat na kousky natrhaný kartón (například plata od vajíček) nebo piliny. V případě, že by byl obsah kompostéru naopak příliš suchý (což se zpravidla nestává), stačí kompost prolít vodou. Zhruba po třech měsících je vhodné kompost překopat, to znamená vyndat ven na plachtu bioodpad, který je  v různém stupni rozkladu, promíchat a přehodit do druhé komory, kde bude v klidu zrát. Naopak prázdná komora se začne plnit. Překopávání je nejčastější příležitostí, kdy se může komunita potkat a společně přiložit ruku k dílu. Často se překopávání spojuje s dalšími „společenskými“ záležitostmi (které mají za úkol zvýšit návštěvnost akce), například se sousedským grilováním. Pro snazší orientaci kompostujících je vždycky dobré po překopávání označit (například barevnou stužkou) komoru, do které se aktuálně odpad vyhazuje.

6/ Hotový kompost nabídněte rostlinám i sousedům

Při dalším překopávání (zhruba za 6 měsíců) budete z kompostéru poprvé vyndávat hotový kompost. Zralý materiál od toho nehotového oddělíte pomocí tzv. katrovačky, tedy síta, přes které jej prosejete. Nyní ho můžete použít ke hnojení pokojových a balkonových květin, případně jej dát na záhony nebo ke keřům a stromům v okolí. A pokud zbyde – nabídněte jej v rámci propagace komunitního kompostování sousedům, kteří zatím nejsou zapojení.

NÁŠ TIP: Máte více sousedů, kteří chodí vynášet bioodpad, než těch, kteří se účastní překopávání a další péče o kompostér? Zkuste uspořádat SWAP pokojových rostlin, jako to udělali na Praze 10 v Nučické ulici, kde se jednoho podzimního odpoledne sešli se sousedy u kompostéru, vyměnili si pokojovky a posdíleli zkušenosti s komunitním kompostováním. Více inspirace najdete na blogu zde.

TIP PRO OBCE A MĚSTA

Chcete podpořit komunitní kompostování u vás v obci? Nabízíme vám zkušenosti z pilotního projektu Spolu8bio, během něhož vzniklo na Praze 8 pět kompostujících komunit, a z dlouhodobé spolupráce s Prahou 10, kde funguje dvanáct komunitních kompostérů SIVA. Poradíme vám, jak vytipovat lokality a jak oslovit a zapojit občany. Nabízíme vám odborné konzultace ohledně třídění bioodpadu a kompostování, dodávku komunitních kompostérů (včetně instalace a proškolení) a kontinuální podporu správců a kompostujících komunit. Celým procesem zavádění komunitního kompostování vás provedeme a vytvoříme služby na míru podle vašich potřeb. Více informací najdete zde.

TIP PRO FIRMY A ORGANIZACE

Přemýšlíte, čím byste mohli ozelenit vaši organizaci? Hledáte něco konkrétního, praktického, užitečného a zábavného? Zkuste v práci společně začít kompostovat organické zbytky ze svačin a obědů. Pořiďte si komunitní kompostér, do kterého budou moci zaměstnanci „přispívat“ i bioodpadem ze svých domácností. Pozorujte, jak hromada úrodného kompostu utěšeně roste a vymyslete, jak ji využít k rozkvětu vašich kanceláří! Poradíme vám v každé fázi projektu, ať půjde o výběr správného kompostéru, proces kompostování nebo plánování zahradničení. Více informací najdete zde.

TIP PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

Pustili jste se s dětmi na školní zahradě do kompostování a ony by do tohoto dobrodružství rády vtáhly také rodiče? Neváhejte! Máte-li příležitost rozvinout školní kompostování v komunitní, udělejte to! Získáte odpad i dopad, o kterém se vám ještě nedávno ani nezdálo. A my vám v tom rádi pomůžeme! Společně upravíme kompostování tak, aby se do něj mohlo zapojit co nejvíc domácností. A když začnete vyrábět tolik kompostu, budete jej možná chtít na školní zahradě i zužitkovat. Odtud už je jenom krok k dalším společným (zahradním) projektům! Více informací zde 

Hravý komunitní kompostér v Oravské ulici v Praze

Do komunitního kompostování se mohou zapojit i bistra a kavárny jako v Radotíně

Správkyně komunitního kompostéru v Praze 8 Bohnicích Veronika J.

Proces kompostování se musí pravidelně kontrolovat

Jednou za čas chce kompost překopat a případně zvlhčit

I v komunitních kompostérech pomáhají s rozkladem organických zbytků žížaly

Sousedská péče o komunitní kompostér na Praze 10 v ulici Jerevanská

SWAP pokojových rostlin na Praze 10 u kompostéru v Nučické ulici

Hravá vodní kaskáda na komunitním kompostéru v Oravké ulici

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

Políčko je vyžadováno!
Políčko je vyžadováno!