NAŠE SLUŽBY

PRO OBCE

Chcete, aby se množství směsného komunálního odpadu ve vaší obci snížilo až o třetinu? Je to snadné: Stačí vytvořit vhodné podmínky pro to, aby mohly domácnosti začít třídit bioodpad a kompostovat. Známe řadu obcí, které už své obyvatele v kompostování podporují. Někde dostávají lidé zdarma „do péče“ zahradní kompostéry, jinde obec organizuje komunitní kompostování nebo dotuje hnědé popelnice. Výjimkou nejsou ani města, která svým občanům ve velkém pořizují vermikompostéry a učí je v nich kompostovat pomocí kalifornských žížal. Ať už si vyberete kteroukoliv z možností, pomůžeme vám ji úspěšně uvést do praxe. Je za námi osmnáct let zkušeností, o něž se s vámi rádi podělíme. Přidejte se k obcím, které už dnes bioodpad třídí a kompostují!

ROZVOJ A PODPORA KOMUNITNÍHO KOMPOSTOVÁNÍ V OBCI – komunitní kompostéry, poradenství a servis

Rozhodli jste se, že se s námi vydáte cestou komunitního kompostování? Pojďme do toho! Komunitnímu kompostování se věnujeme od roku 2005 a pořád s tím nejsme hotoví! Tehdy jsme „vynalezli“ a v naší dílně vyrobili první komunitní kompostér. Nazvali jsme ho SIVA a udělali jsme ho tak odolný, aby dokázal i ve veřejném prostoru čelit všem přirozeným nepřátelům: času, vandalům, povětrnostním podmínkám i hlodavcům. Proto je uzamykatelný, zateplený, nainstalovaný ve speciálním loži z oblázků. Kompostér vyrábíme v naší dílně a v průběhu let vylepšujeme provedení – zejména materiály a komponenty. K dostání je ve dvou velikostech – SIVA DUO pro 10 až 15 nebo SIVA TRIO pro 15 až 22 domácností. Orientaci, co do kompostu patří (a co ne), kompostujícím usnadní samolepky, kterými můžete komunitní kompostér opatřit.

V nedávné době jsme zrealizovali pilotní projekt Spolu8bio, díky němuž jsme rozběhli sousedské kompostování na Praze 8.  V posledních dvou letech jsme se (s lopatou v ruce) věnovali zejména mapování a rozvoji komunitního kompostování na Praze 10.  Tady jsme se také pustili do nového projektu Zelená zákoutí, který podpořila Nadace Partnerství i Magistrát hl. m. Prahy. Cílem je proměnit anonymní šedivé bedny kompostérů SIVA ve výtvarné objekty, které se stanou reklamou na sebe sama. Ve druhém plánu se chystáme využít vyrobený kompost a vytvořit přímo u kompostéru příjemné zelené místo (záhon, lavičku, skříň na nářadí), kde by se kompostáři rádi potkávali. Pilotní verze tohoto projektu je už dnes k vidění v Oravské ulici na Praze 10, více si přečtěte na blogu.

Co od nás můžete očekávat? Pomůžeme vám pro komunitní kompostování ve vaší obci vytipovat vhodné lokality, oslovit občany a vybavíme vás i dalším potřebným know-how – od vyzkoušené metodiky kompostování v kompostéru SIVA až po tipy, jak prostřednictvím sousedského kompostování rozproudit komunitní život. V současnosti fungují naše komunitní kompostéry na desítkách míst po celé zemi, mrkněte na www.mapko.cz! Sousedé s jejich pomocí přeměňují organický materiál ze svých domácností v kvalitní hnojivo, díky němuž se to v okolí jejich domů začíná zelenat. A popelnice na směsný odpad jsou o třetinu lehčí a hromady odpadků na skládkách a ve spalovnách nižší. Chcete se přidat a podpořit ve vaší obci komunitní kompostování? Kontaktujte Ditu Laštovičkovou!

NÁŠ TIP: Podívejte se na náš blog a inspirujte se, jak to dělají jinde. Pravidelně tu sdílíme příklady dobré praxe.

ROZVOJ A PODPORA INDIVIDUÁLNÍHO KOMPOSTOVÁNÍ V OBCI – zahradní kompostéry, vermikompostéry, poradenství a servis

Zdá se vám, že bude jednodušší podpořit individuální kompostování v zahradních kompostérech nebo ve vermikompostérech? Ať se rozhodnete jakkoliv, rádi vám poskytneme odbornou pomoc a metodickou podporu a ve spolupráci s naším e-shopem vám dodáme všechno potřebné až na místo určení.

Řada obcí preferuje podporu individuálního kompostování nebo ji kombinuje s rozvojem komunitního kompostování. Pro podporu individuálního kompostování si obce z našeho portfolia zpravidla vybírají zahradní modřínový kompostér JeRy nebo vermikompostér VermiHut se startovací násadou žížal zdarma.

Pro usnadnění procesu kompostování v domácnosti máme v nabídce také speciální odvětrávané košíky a kompostovatelné sáčky z kraftového papíru nebo z biodegradabilního plastu s certifikací Ok Compost Home.

Připravené máme workshopy na téma Začínáme kompostovat a Vermikompostování, Objednat si je můžete naživo nebo v on-line verzi. Pro více informací kontaktujte Ditu Laštovičkovou!

PODPORA TŘÍDĚNÍ, SBĚRU BIOODPADU A KOMPOSTOVÁNÍ V OBCI – informační stan, ekodivadla, aktivity pro děti i dospělé

Blíží se Den Země nebo jiná příležitost, kterou chcete spolu s občany oslavit přímo na náměstí? Pozvěte si naše ekodivadlo! Představení zpracovávající aktuální environmentální témata jsou určená k oslovení většího počtu dětí i dospělých a hodí se k využití v rámci pořádání akcí pro veřejnost i pro firmy. Na repertoáru máme vyprávění, která děti (i dospělé) zavedou do tajemného světa zvířat nebo jim hravou formou ukážou jak třídit odpad včetně bioodpadu. Ten se děti naučí nejen rozpoznat, ale také vytřídit a zkompostovat. Starší děti zaujme spor dvou farmářů o to čím hnojit a proč. Během představení pochopí, proč je tak důležité, aby půda, v níž pěstujeme plodiny, byla živá. Jedině živá půda totiž může plnit i další důležité funkce, které má v krajině, zejména zadržovat vodu.  K divadlům si lze objednat i navazující aktivity, které dané téma rozvedou a nové poznatky zábavnou formou „zafixují“, případně je možné v rámci akce pro širokou veřejnost připravit program na míru.

Pro více informací kontaktujte Julii Včelákovou!

NAŠE DALŠÍ SLUŽBY:

PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

PRO DOMÁCNOSTI

PRO FIRMY