O nás

KOMPOSTUJ.CZ

Jsme renomovaná nezisková organizace s dlouholetou tradicí a působností po celé České republice.

NAŠE MISE

Ve veřejném prostoru dlouhodobě komunikujeme tato témata:

  • Důležitost redukce komunálního odpadu se zaměřením na vytřídění a recyklaci bioodpadu – kampaň kompostuj.cz
  • Vliv ekologické výchovy na rozvíjení kladného vztahu dětí k přírodě
  • Kvalita půdy v ČR a vliv odpovědného zacházení s ní na životní prostředí

Poprvé jsme už v roce 2004 po pionýrsku odvážně rozbili svůj stan na náměstí v Nové Pace (a pak asi stokrát znovu na mnoha dalších místech), abychom se jali vyjeveným občanům vysvětlovat, že kompost nepáchne a nevzniká jenom na vesnici (to si pletete s hnojem) a že je to vůbec to nejlepší hnojivo na světě, které si může každý začít vyrábět sám. Třeba hned teď, a to i ve městě v bytě bez zahrádky. Základní surovinu totiž běžně produkuje každá kuchyň. A že to, čemu se nesprávně říká bioodpad, je vlastně poklad, takže by ho nikdo neměl jen tak (pro nic za nic) vyhazovat (a už vůbec ne do černé popelnice). 

NAŠE KNOW-HOW

KOMPOSTOVÁNÍ

Ještě raději, než mluvíme, ale zkoušíme věci rozhýbat v praxi. Už od roku 2004 vytváříme na naší podbabské zahradě v těsném sousedství kanceláře venkovní kompostovací laboratoř, v níž najdete více než dvacet kompostérů plných bioodpadu v různém stádiu rozkladu. Uvnitř navíc testujeme dva vermikompostéry. Permanentně tak zkoušíme různé způsoby kompostování a svoje zkušenosti předáváme dál.

Začínali jsme osvětovými akcemi s hnědou popelnicí na náměstí, ale časem jsme dospěli k mnohem účinnějšímu cílenému poradenství zaměřenému na zavádění individuálního kompostování a vermikompostování. Od chvíle, kdy jsme vynalezli komunitní kompostér SIVA (2005) se rozšířil po celých Čechách a my stále pracujeme na tom, aby komunitní kompostování ve městech a obcích fungovalo. Proto vymýšlíme nové projekty, které neřeší jenom proces kompostování, ale zabývají se také fungováním kompostujících komunit (Spolu8bio, Zelená zákoutí).

V roce 2006 jsme uspořádali první ročník soutěže o nejlepší kompost roku Miss Kompost. Soutěž jsme zorganizovali celkem třináctkrát a lidé nám do ní poslali 509 fotografií svých kompostů a kompostérů. Po letech jsme se rozhodli proměnit soutěž ve výzvu, do které se teď hned můžete zapojit i vy.

Zhruba ve stejné době jako Miss Kompost jsme spustili kampaň Kompostuj.cz, v jejímž rámci jsme zprovoznili předchůdce tohoto webu, který byl nabitý praktickými informacemi ohledně třídění bioodpadu a kompostování a nechyběla na něm ani Kompostovací poradna. Web jsme sice zmodernizovali, ale původní myšlenka šířit slávu kompostování zůstala. Ubrali jsme na podrobnostech, zvýšili přehlednost a část běžné agendy spojené s poradenstvím přesouváme do blogu a na sociální sítě.

KOMPOSTOVÁNÍ (I PĚSTOVÁNÍ) DO ŠKOL

Také spolupráce se školami, které se věnujeme už od roku 2005, dostala postupem času velmi konkrétní podobu: Vytvořili jsme projekty (Bioodpad není odpad, Rosteme na zahradě), jejichž cílem je zavést ve školách třídění biomateriálu a kompostování a v poslední době jsme k těmto původním záměrům přidali ještě možnost rozšířit program o pěstování a badatelské učení. Program Rosteme na zahradě má celkem šest hlavních částí: Proměňujme školní zahradu v učebnu pod širým nebem, My třídíme i bio, Vermikompostujeme ve třídě,  V našem kompostu to žije, Pěstujeme všelijaké dobroty a Bádáme na zahradě. Podrobnosti najdete zde.

Jsme certifikovaným poskytovatelem environmentální výchovy – mateřským, základním a středním školám nabízíme ekologické výukové programy, které formálně vycházejí z principů přírodní a zážitkové pedagogiky a tematicky kopírují naše ostatní aktivity, takže jsou zaměřené na třídění odpadu (bioodpadu zvlášť), kompostování, zkoumání půdy a badatelské učení. Pro MŠ a ZŠ máme na výběr z cyklu vzdělávacích programů a divadelních představení, které realizujeme přímo ve školách a školkách. Ke všem našim programům a projektům vytváříme a nabízíme výukové a metodické materiály, které jsou určené pro učitele, žáky i pro širokou veřejnost.

INTENZIVNÍ PĚSTOVÁNÍ NA MALÝCH PLOCHÁCH

S konceptem pěstování ovoce, zeleniny a bylinek na malém záhonku rozděleném na čtverečky přišla Kateřina Hodková, která metodu vymyšlenou Melem Bartolomewem Square Foot Gardening objevila, stala se její první certifikovanou lektorkou v ČR a prakticky ji přenesla do našeho prostředí.  Nejdřív si ji vyzkoušela v naší lesní školce Šárynka, kde mají jednotlivé rodiny k dispozici záhonky, na nichž tu pracují spolu s dětmi (ze kterých se tu tak pěstují budoucí zahradníci). Teď máme v nabídce environmentálních výukových programů nově program Čtverečková zahrádka, díky němuž můžete tento způsob zahradničení zavést i ve vaší škol(c)e. Čas od času pořádáme také workshopy pro dospělé, sledujte naše sociální sítě.  Více o pěstování zde.

VÝROBKY Z NAŠÍ DÍLNY A E-SHOP

Protože jsme se opakovaně setkávali s tím, že na našem trhu chyběl specializovaný sortiment související s našimi tématy, založili jsme v roce 2012 vlastní obchod ekonakup.cz, ve kterém nabízíme řadu výrobků z vlastní dílny i osvědčené produkty dalších výrobců: zahradní a komunitní kompostéry, vermikompostéry, kompostovací toalety, kompostovatelné sáčky a tašky, speciální nádoby a koše na bioodpad, vyvýšené záhony a záhonové obruby pro čtverečkovou zahrádku, potřeby pro pěstitele, pomůcky pro malé průzkumníky, ekologickou drogerii a knihy.

NÁŠ TÝM

Tomáš Hodek
Když “otce zakladatele”, jak mu kolegové v žertu přezdívají,  nenajdete v kanceláři, objevíte ho možná v dílně, kde právě vynalézá kompostér nebo něco jiného. Nebo přehazuje na zahradě „materiál“, aby se lépe kompostoval, případně řeší v Bruselu otázky globálního oteplování. Do kanceláře se stahuje zejména v zimě, v obdobích, kdy se řeší projekty a žádosti o granty. To tu vysedává docela poctivě i do pozdních večerních hodin (někdy tu možná i spí). Často se také věnuje dennímu snění, během kterého vytváří vize a následně se snaží přesvědčit náš tým, aby mu je pomáhal realizovat. Nedávno si udělal kapitánské zkoušky na plachtění na moři, ale po většinu času se věnuje jen kormidlování na souši (které je ale nejméně stejně náročné).

Katka Hodková
Zapálená zahradnice, které všechno (také díky kvalitnímu kompostu) kvete pod rukama, je hlavou i srdcem našeho obchodu www.ekonakup.cz. Stejně jako její muž patří k vizionářům, i když trochu jiného ražení. Jako správná žena sice myslí globálně, ale hlavně jedná lokálně: Právě díky ní tak v Česku vznikla první lesní školka, z Ameriky k nám připluly vermikompostéry a ujala se tady metoda čtverečkové zahrádky.