NAŠE VÝROBKY

KE KOMPOSTOVÁNÍ A PĚSTOVÁNÍ

Jako průkopníci kompostování, vermikompostování a pěstování na malých plochách jsme hlavně na počátku často naráželi na to, že některé produkty na trhu chyběly. Jako nejjednodušší řešení se jevilo založit dílnu a pustit se do výroby. A to jsme také udělali, což se postupem času ukázalo jako dobrá volba. Během let jednotlivé produkty na základě zkušeností z praxe ladíme a inovujeme tak, aby fungovaly co nejlépe a vydržely co nejdéle. Zároveň čas od času vytváříme i výrobky nové: Řada Ekodomov Grow, kterou jsme uvedli na trh nedávno, jako by měla ve své DNA druhou část našeho původního motta „Víme jak, víme proč“. Do každého produktu jsme totiž vložili lety získané know-how se záměrem nabídnout zákazníkům komplexní funkční řešení. Pokud i přes všechny naše snahy nenajdete přesně to, co hledáte, je tu pro vás ještě zakázková výroba.    

ZAHRADNÍ KOMPOSTÉR JERY

Je Rychlý v každém směru! Jde o zahradní kompostér, který má řadu předností, protože jsme ho vyvinuli na základě letitých zkušeností a vyrobili vlastníma rukama.

Unikátní konstrukce
Díky rychlému způsobu spojování dílů ho dokážete smontovat i demontovat během 5 ti minut a snadno přemístit. Jednoduchý systém otevírání komor vám usnadní překopávání, které vede k zintenzivnění a zrychlení rozkladu materiálu. Dvoukomorový systém vám umožní kompostovat kontinuálně ve dvou fázích: zatímco v první komoře necháváte starší kompost zrát, ve druhé shromažďujete nový materiál. Základní kompostér lze rozšířit o další moduly a vytvořit tak vícekomorový systém, v nabídce je široký výběr velikostí od 800 do 3 000 litrů.

Udržitelný přístup
Všechny díly kompostéru jsou plně obnovitelné a recyklovatelné, což umožňuje dosáhnout prakticky neomezené životnosti. K výrobě používáme přírodní lokální materiál – trvanlivé modřínové dřevo odolné proti času, vlhkosti, mrazu i slunci pocházející z českých lesů. Díky systému mechanických spojů se minimalizuje obsah škodlivých látek, povrch impregnujeme ekologicky šetrným prostředkem. Kompostér pochází z místní rukodělné výroby, což minimalizuje náklady na výrobu i dopravu.

Přírodní design zapadne do každé zahrady, speciální vychytávku představuje doplněk, který si lze doobjednat: vestavěné okénko s okenicí, jehož prostřednictvím můžete spolu s dětmi pozorovat pracující žížaly a další rozkladače uvnitř kompostu.

Varianty:
JERY UNO 1000 – dřevěný jednokomorový kompostér o objemu 1000 l
JERY DUO 1400 – dřevěný dvoukomorový kompostér o objemu 1400 l
JERY DUO 2000 – dřevěný dvoukomorový kompostér o objemu 2000 l
JERY TRIO 3000 – dřevěný tříkomorový kompostér o objemu 3000 l

Pozorovací okno ke kompostéru JERY

V naší dílně to voní dřevem

Dvoukomorový kompostér JERY DUO může být vybavený pozorovacím okénkem

Unikátní systém spojů dovoluje kompostér JERY složit i rozebrat během pěti minut

Tříkomorový masivní kompostér se hodí do velkých zahrad

Tři komory umožňují kompostovat kontinuálně

MASIVNÍ DŘEVĚNÝ KOMPOSTÉR

Tříkomorový kompostér z masivního modřínového dřeva je vysoce odolný vůči povětrnostním podmínkám i agresivnímu působení kompostu a ve srovnání s nejčastěji stavěnými smrkovými kompostéry tak vyniká delší životností. Tříkomorový systém s odnímatelnými předními stěnami a vnitřními přepážkami (přední stěny a vnitřní přepážky lze i horizontálně rozdělit na dvě poloviny) usnadňuje překopávání a promíchávání kompostovaného materiálu, který je díky tomu více provzdušňován. Doba potřebná k získání kvalitního kompostu se tak významně zkracuje.

Kompostér instalujeme na měkký, rovný povrch, pro manipulaci při instalaci je potřeba zachovat 0,5 metru volného prostoru kolem kompostéru. Kompostér ukotvujeme napevno do země pomocí patek s hrotem, které zabetonováváme rychle tuhnoucím betonem do předvrtaných děr. Proto není možné ho následně po pozemku přesouvat.

Kompostér se hodí i pro školy, protože díky své kapacitě dokáže zvládnout bioodpad, který vzniká ve škole a ve školní kuchyni, i ten produkovaný školní zahradou. Bioodpad se tak zpracovává přímo na místě a výrazně se tím snižuje množství směsného odpadu, který je nutné odvážet. Vzniklé úspory může škola využít jinde. Kompostér se zároveň může stát přínosným praktickým doplňkem environmentální výchovy a výuky biologie.

Varianty:

Masivní dřevěný kompostér – typ 3000 – z modřínového dřeva o objemu 3000 l
Masivní dřevěný kompostér – typ 6000 – z modřínového dřeva o objemu 6000 l

NÁŠ TIP: Víte jak vybrat správný kompostér? Jaká jsou základní pravidla kompostování a vše o zahradním kompostování najdete zde.

KOMUNITNÍ KOMPOSTÉR SIVA

O co jde?
Komunitní kompostování je jednoduchý systém nakládání s biomateriálem, který můžete provozovat i uprostřed města. Za pár měsíců na vlastní oči uvidíte první výsledky své práce a budete moci využít kvalitní kompost. Navíc se přitom seznámíte s lidmi ze svého okolí, kteří mají podobné zájmy jako vy.

Společně to zvládneme
Na základě dlouhodobých zkušeností jsme vyvinuli kompostér, který je navržený tak, aby dokázal splnit náročné požadavky spojené s fungováním ve veřejném prostoru. Díky použitým materiálům a bytelnému provedení je téměř nezničitelný, dokáže dlouhodobě odolávat povětrnostním vlivům, vandalům i drobným hlodavcům. Unikátní konstrukce podporuje odvádění přebytečné vlhkosti a zaručuje provětrávání obsahu, takže vznikají ideální podmínky pro rychlý rozklad biomateriálu bez zbytečného zápachu. Zateplení kompostéru zaručuje kontinuální fungování i během zimních měsíců. Promyšlený systém komunitního kompostování, který vám pomůžeme zavést, zaručuje čistý, kontinuální provoz. Kompostér je uzamykatelný a klíče má k dispozici pouze zapojená komunita. Ta si ze svého středu volí správce, který proces společného kompostování řídí a pravidelně kontroluje.

Co je to kompost?
Kvalitní organické hnojivo, které dokáže zcela nahradit průmyslová hnojiva zodpovědná za degradaci půdy. Kompost dodává půdě organickou hmotu a zlepšuje tak její strukturu, provzdušňuje ji a zvyšuje zasakování vody. Rostlinám zpřístupňuje živiny a podporuje růst jejich kořenů.

Jak kompost využít?
Kompost můžete s úspěchem použít k přípravě pěstebního nebo výsevního substrátu, k přihnojování pokojových a balkonových rostlin i k zúrodnění veřejné zeleně v okolí bydliště.

Proč komunitně kompostovat?
Není nic jednoduššího než kompostování, stačí dodržet pár jednoduchých zásad a zbytek práce za vás odvedou mikroorganismy a další rozkladači přítomní v kompostovaném materiálu. Až 50% odpadu vyprodukovaného v domácnosti můžete zkompostovat, snížit tak celkové množství směsného odpadu a zamezit vzniku nepříjemného zápachu z odpadkového koše. Kompostováním vznikne kvalitní hnojivo, které můžete využít pro vlastní potřebu (ušetříte peníze za nákup průmyslových hnojiv) a zároveň přispějete ke zkvalitnění životního prostředí. Pokud se rozhodnete kompostovat komunitně, podpoříte navíc rozkvět sousedských vztahů.

Varianty:

SIVA DUO – dvoukomorový komunitní kompostér pro 10–15 domácností
SIVA TRIO – tříkomorový komunitní kompostér pro 15–22 domácností

NÁŠ TIP: Chcete-li se dozvědět více o komunitním kompostování, podívejte se sem.

Dvoukomorový komunitní kompostér SIVA DUO v Bohnicích na Praze 8

Komunitní kompostér SIVA je zateplený a odolný

Kompostér SIVA TRIO zvládne zpracovávat bioodpad pro 15 až 22 domácností

Vyvýšený záhon Ekodomov Grow komplet 6 v 1

Mřížka pomáhá správně si rozvrhnout osevní plán

Fóliovník zajistí až tři sklizně za sezónu

VYVÝŠENÝ ZÁHON EKODOMOV GROW KOMPLET 6v1

Záhon, který z vás udělá zahradníka, jsme vyvinuli v Ekodomově a vyrábíme ho v naší dílně. Kompletní set Ekodomov Grow komplet 6 v 1 obsahuje vyvýšený modřínový záhon (120 x 120 centimetrů výška 44 centimetrů) s nopovou fólií, ochranu proti prorůstání plevelů, síťové dno proti hlodavcům, mřížku (pro vytvoření čtverečkové zahrádky), foliovník a treláž (oporu pro vertikální pěstování).

Díky speciální mřížce si i v tomto záhonu můžete založit tzv. čtverečkovou zahrádku (Square Foot Gardening), pro kterou si snadno sami navrhnete osevní plán. Stačí plochu záhonu opticky rozdělit na čtverce o velikosti 30 x 30 centimetrů, což pěstování zpřehlední a usnadní. Kapacitu záhonu zvýšíte, když si pořídíte záhonovou treláž, která vám umožní vertikální pěstování pnoucích rostlin, například okurek nebo dýní. Pokud přemýšlíte, jak ještě zvýšit výnosy, zkuste prodloužit pěstební sezónu. Poslouží vám k tomu fóliovník, který půdu brzy zjara prohřeje a na podzim ochrání rostliny před prvními mrazy. Na jaře tak můžete s náskokem vysévat a vysazovat chladnomilné zeleniny s krátkou vegetační dobou 4 až 6 týdnů, nejčastěji ředkvičky, špenát, saláty, kedlubny, asijské salátové zeleniny (mizuna, mibuna, komatsuna, chryzantéma maiko). Některé zeleniny (saláty, kedlubny) si navíc můžete předpěstovat i doma. Když do fóliovníku vysadíte několikatýdenní sazeničky, budete sklízet ještě dříve. Na uvolněné místo po otužilých předskokanech pak zasadíte třeba rajčata, vysejete červenou řepu, fazolky, okurky a další zeleninu, která potřebuje teplo. Podobným způsobem si prodloužíte sezónu i na podzim. Ve chvíli, kdy  teplomilné zeleniny spálí první mrazíky, můžete ještě vyset poslední otužilce, fóliovník vám umožní posunout poslední podzimní sklizeň až na říjen a listopad. Jeden záhon tak budete během jednoho roku sklízet nejméně třikrát!

A málem jsme zapomněli na to hlavní – vtip intenzivního pěstování na malé ploše spočívá ve složení substrátu. Vy si můžete pořídit hotový Pěstební substrát Ekodomov Grow, který sami vlastnoručně mícháme z kompostu 65 %, vermikulitu 30 % a dřevěného uhlí 5 %. Substrát má široké využití ve všech záhonech, truhlících a květináčích a je vhodný pro pěstování zeleniny, bylinek i květin. Lépe zadržuje vodu a živiny, zvyšuje prostupnost vzduchu i mikrobiální aktivitu půdy a zkvalitňuje tak výživu rostlin.

Varianty:

Vyvýšený záhon Ekodomov Grow komplet 6v1 – vyvýšený modřínový záhon s fóliovníkem, treláží, sítí proti hlodavcům, mřížkou a ochranou proti prorůstání plevelů a mřížkou pro pěstování metodou čtverečková zahrádka
Pěstební substrát Ekodomov Grow – 50 litrů
Vyvýšený záhon Ekodomov Grow – z modřínového dřeva o velikosti 120 x 120 x 44 cm se sítí proti prohrabání hlodavců
Mřížka Ekodomov Grow – o velikosti 120 x 120 cm
Fóliovník Ekodomov Grow – na záhon o velikosti 120 x 120 cm
Záhonová treláž Ekodomov Grow – na vertikální pěstování zeleniny a květin

ZÁHONOVÉ OBRUBY PRO VYTVOŘENÍ ČTVEREČKOVÉ ZAHRÁDKY

Abyste mohli začít experimentovat s jednoduchou a intenzivní metodou pěstování na čtverečkové zahrádce, budete potřebovat speciální vyvýšené záhony nebo přesněji řečeno záhonové obruby. Vybírat si můžete z různých rozměrů, dřevo je v nabídce smrkové nebo modřínové. Zázračný substrát, díky němuž to na čtverečkových zahrádkách tak bují, je z velké části tvořený kompostem. I když se do kompostování pustíte hned dnes, budete mít první hnojivo k dispozici nejdřív za tři měsíce. Proto, abyste s pěstováním mohli začít co nejdřív, budete potřebovat alespoň základní dávku substrátu, kterou koupíte v našem e-shopu. Možnosti čtverečkové zahrádky rozšíříte, když si pořídíte záhonovou treláž, která vám umožní vertikální pěstování pnoucích rostlin, například okurek nebo dýní.

Varianty:

Vyvýšený záhon – obruba SMRK – šíře 90 cm, výška 15 cm, různé délky
Vyvýšený záhon – obruba SMRK – šíře 120 cm, různé délky
Vyvýšený záhon – obruba MODŘÍN 

Související produkty:

Treláž
Mřížka
Pěstební substrát

NÁŠ TIP: Víte, jak na intenzivní pěstování na malých plochách? Hlavní kouzlo tkví ve správném složení substrátu. Jak na to zjistíte zde.

Na čtverečkové zahrádce můžete pěstovat květiny, zeleninu i drobné ovoce

Treláž umožňuje i vertikální pěstování

Vermikompostér EkoWorm Grow vyrobený z modřínového dřeva

Přirozená odolnost dřeva je znásobená díky nátěru lněným olejem

VERMIKOMPOSTÉR EKOWORM GROW

Interiérový dvoupatrový vermikompostér z naší nové řady Grow jsme vyrobili z modřínového dřeva, s jehož skvělým vzhledem, trvanlivostí a odolností máme letité zkušenosti. Používáme ho totiž na výrobu zahradních kompostérů JeRy, které i bez zvláštní údržby dobře fungují (a vypadají)  i řadu let. Odolnost dřeva je ještě znásobená díky nátěru ekologickým lněným olejem, který se snadno aplikuje a je možné jej podle potřeby pravidelně obnovovat. Konstrukce kompostéru je tvořená dvěma patry, která na sebe dosedají a která lze snadno doplnit o třetí patro (a zvýšit tak kapacitu vermikompostéru). Třetí patro máte vždycky po ruce, protože je integrované přímo pod kompostérem, takže je nemusíte nikde skladovat. Dna jednotlivých pater jsou osazená pevnou poplastovanou kovovou mřížkou tak, aby žížaly mohly vertikálně prolézat. Do prvního patra je vložená papírová lepenka, která minimalizuje propadávání materiálu na začátku procesu kompostování a časem se přirozeně rozloží. Nosný rám je z vrchní strany osazený geotextílií, která slouží jako filtr při prokapávání žížalího čaje, a zároveň zachytává žížaly tak, aby se mohly snadno vrátit zpět do vermikompostéru. Zachytávání a shromažďování žížalího čaje zajišťuje plastová nádoba uložená pod kompostérem. Kompostér je zakrytý pevnou biodeskou, která se dá snadno odklápět ze dvou stran. Díky ní může vermikompostér v interiéru zároveň fungovat jako stolička nebo jako odkládací stolek, což je výhoda zejména v domácnostech, kde je málo místa.

Vermikompostér EkoWormGrow – dvoupatrový vermikompostér z modřínového dřeva

Kompostovatelné sáčky Ok Compost Home

Pro pohodlné třídění bioodpadu přímo v kuchyni doporučujeme používat odvětrávané košíky, například BioMat AirBox, do nichž se vyplatí použít kompostovatelné sáčky. Vyrobené mohou být buď ze speciálního kraft papíru nebo z biodegradabilního plastu na bázi kukuřičného škrobu. Výhodou je, že se sáčky ze škrobového plastu ani při extrémní vlhkosti nerozmočí, a přesto umožňují vlhkému materiálu uvnitř odpar přebytečné vody. Jsou tak vhodné i na čerstvé potraviny či pečivo a umožňují opakované použití. Rozkládají se působením mikroorganismů a bakterií, a pokud mají certifikaci Ok Compost Home, jsou stoprocentně kompostovatelné i v prostředí domácího kompostu, kde jsou zpravidla nižší teploty než v průmyslové kompostárně. Výrobce deklaruje, že se rozloží do 90 dnů, což jsme experimentálně vyzkoušeli a funguje to!

Sáčky kompostovatelné 10 litrů – balení po 25ks

NÁŠ TIP: Chcete začít třídit bioopad? Co všechno lze třídit a jak na to se dozvíte zde.

Kompostovatelné sáčky z plastu vyrobeného na bázi kukuřičného škrobu

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

[super_form id=”3427″]