Na Desítce jsme byli letos na podzim doslova pečení vaření. Lopaty i vidle byly v permanenci, kompost létal vzduchem, žížaly se zavrtávaly pod zem a pochvala nás neminula!
Začalo to zahřívacím kolem – sousedským setkáním v Bajkalské 16. října. V rámci podpory komunitního kompostování se tu David Beran ujal workshopu, jehož součástí bylo i přeházení zdejšího kompostu. Díky této akci se sousedé o své „hromadě“ dozvěděli víc. Po otevření kompostéru jsme ocenili, že kompost není ničím kontaminovaný a že je jeho složení nad očekávání vyvážené. Kompostující komunita sem totiž nosí zbytky z kuchyně, které rovnoměrně promíchává s materiálem ze zahrady. I přesto, že byl zdejší kompost v dobré kondici, před uložením k zimnímu spánku mu určitě prospělo promíchání, prolití vodou i vytvoření „drenáží“ z kartonů od vajíček.
Během října jsme na Praze 10 operovali ještě na několika dalších místech: Za aktivní účasti kompostujících komunit ve Lvovské a Nučické ulici jsme tu do vítězného konce dotáhli projekt Zelená zákoutí podpořený Nadací Partnerství a zčásti také MČ Praha 10. Návrh proměny okolí komunitních kompostérů jsme svěřili Janě Holoubkové Vařechové, která po úvodních setkáních, jež se konala ještě před prázdninami, zareagovala na potřeby a přání obou komunit dvěma naprosto odlišnými návrhy.
V Nučické šlo především o to vytvořit v blízkosti kompostérů stupňovitý multizáhon, v němž by mohli sousedé při pěstování uplatnit vyrobený kompost (o který tu až dosud nebyl při jeho „sklizni“ velký zájem). Dalším úkolem záhonu, který designérka umístila na volné otevřené prostranství (takže je odevšad dobře viditelný) bylo vytvořit ve veřejném prostoru určitou dominantu, která by upozornila, že se tady něco děje. Tato myšlenka zafungovala už ve fázi, kdy se komunita sešla, aby záhony sestavila dohromady. Tak rušno tady nedaleko popelnic dlouho nebylo a kolemjdoucí se aktivně zajímali, co se to tu vlastně děje. Ten, kdo se nezastavil u záhonu a pokračoval dál ke dvěma komunitním kompostérům SIVA, nebyl zklamaný. Během pár týdnů totiž úplně změnily svůj vzhled. Z užitečných šedivých beden se proměnily v osobitou kreaci: Díky designérce a její pomocnici paní Pěkné získaly originální nátěr v podobě růžovo-hnědého vzoru, který evokuje žížaly v půdě. Netradiční barevná kombinace zároveň trochu připomíná sladké dorty v cukrárně a má podle slov designérky pocitově podpořit dojem, že kompost voní (což je pravda, pokud se kompostování daří).
Komunitní kompostéry ve Lvovské ulici stojí schované v zeleni na kopečku mezi dvěma bloky činžovních domů. Výchozí situace tu byla úplně jiná než v Nučické. Hlavní problém představoval špatně přístupný terén, který (zvláště za deštivého počasí) dokázal vykouzlit z obyčejného vyhazování bioodpadu malé dobrodružství, jež se neobešlo bez pláštěnky a holínek. Proto tady designérka rezignovala na samotný vzhled kompostérů a raději se věnovala terénním úpravám, které si vyžádaly spoustu stavebního materiálu a fyzické práce. Výsledek ale všechny příjemně překvapil. Účastníci proměny už po pár dnech tvrdili, že jim připadá, jako by to tady takhle bylo odjakživa. Všichni svorně skoro ze dne na den rádi zapomněli na blátivý kopeček, na který se ještě nedávno museli s odpadem šplhat. Teď vede ke kompostérům zpevněná cestička vysypaná štěpkou. Pruh zeleně je od chodníku oddělený hradbou gabionů vytvářejících přirozenou kamennou zídku, v níž se brzy zabydlí hmyz a začnou po ní šplhat rostliny, které ozelení a zároveň zpevní svah. Pod kopečkem přibyl vyvýšený záhon a nedaleko zídky vyrostlo originální pítko pro ptáčky sestavené ze tří na sebe postavených hliněných květináčů. Trochu zanedbaná městská divočina se díky snaze místních sousedů během dvou tří odpolední proměnila v přírodní park.
Podobné akce nejsou na Praze 10 ojedinělé: Sousedská komunita soustředěná kolem Spolku Na Padesátém proměňuje už od roku 2015 neudržovaný pozemek ve Strašnicích v klidnou zelenou oázu, kterou dnes už většina místních zná pod názvem Parčík na Tehovské. A protože tu mají také veřejně přístupný kompostér, odehrálo se právě tady 28. listopadu odpoledne závěrečné překopávání letošní sezóny, u kterého jsme s Ekodomovem nemohli chybět.
Poslední zpráva s předchozími nesouvisí jenom zdánlivě: Úřad MČ Praha 10 se přihlásil do soutěže o Mezinárodní cenu inovací a v kategorii Inovace s environmentálním zaměřením ji s projektem Kompostováním k bezodpadovosti na Praze 10 vyhrál. Porota ocenila „dlouhodobou realizaci různorodých akcí a projektů na podporu domácího a komunitního kompostování, a obecně podporu bezodpadových aktivit“. Blahopřejeme a radujeme se společně, protože komunitní kompostéry SIVA z naší dílny fungují na Praze 10 už třináct let a v posledních třech letech se naše spolupráce s Desítkou (právě díky akcím, o nichž píšeme například v tomto článku) nadstandardně rozvíjí!