FOTKY V TISKOVÉ KVALITĚ

Čtverečková zahrádka a vyvýšené záhony

Fotografie pocházejí z archivu Ekodomova a jsou k dispozici. Vysvětlující text můžete libovolně použít. V případě použití prosíme uvádět jako zdroj Ekodomov (nebo Ekonakup.cz). Kvůli podrobnostem a případným dotazům neváhejte kontaktovat Hanku Doležalovou.

ZAHRADNIČIT, I KDYŽ NEMÁTE ZKUŠENOSTI, POZEMEK ANI ČAS? VYZKOUŠEJTE ČTVEREČKOVOU ZAHRÁDKU, KTERÁ POSKYTUJE PŘEKVAPIVOU ÚRODU S MINIMÁLNÍMI NÁROKY NA ČAS A PROSTOR!

Autorem metody, která se v originále jmenuje Square Foot Gardening, je Mel Bartholomew. U nás v Ekodomově se „čtverečkování“ věnuje Kateřina Hodková, která je také první certifikovanou instruktorkou této metody v Čechách a spravuje vlastní web laskominkyprokorinky.cz.

K vypěstování vlastní čerstvé zeleniny, voňavých bylinek, drobného ovoce a květin vám stačí čtvercový záhon o rozměrech 90 x 90 nebo 120 x 120 cm. K péči o minimalistickou zahrádku budete potřebovat jen 10 minut denně, nebudete se trápit s pletím ani s umělými hnojivy a sklizeň si rozvrhnete podle své potřeby. Metoda je zvlášť vhodná pro děti a začátečníky, zvládnou je všichni ve věku od 4 do 99.  

Základ úspěchu tkví v rozdělení záhonu na čtverečky a ve složení pěstebního substrátu. Zakladatel metody doporučuje do záhonu použít směs v tomto objemovém poměru: 1/3 kompostu, 1/3 rašeliny, 1/3 hrubozrnného vermikulitu. Do záhonu o rozměrech 120 x 120 cm a výšce 15 cm potřebujete celkem 210 litrů (13 litrů substrátu na jeden čtverec).

Kompost je hlavním zdrojem živin a přidává se do záhonu opakovaně. Čím pestřejší je jeho skladba, tím lépe. Použít lze i  vermikompost (přírodní organické hnojivo získané činností kalifornských žížal), kompost ze zahradního či kuchyňského odpadu, nejlépe jejich kombinaci. 

Rašelina a vermikulit (expandovaná slída) provzdušňují půdu, zadržují vláhu a živiny. Z důvodu udržitelnosti doporučujeme rašelinu nahradit kompostem. Substrát lze jednorázově vylepšit dřevěným uhlím, na které se váže humus.

Abyste měli kam nasypat kouzelný substrát, budete potřebovat záhon. Kromě záhonových obrub (s čtverečkovou mřížkou a treláží), které vyrábíme už dávno, si u nás v e-shopu můžete nově pořídit také kouzelný vyvýšený záhon, který z vás udělá zahradníka! EKODOMOV GROW KOMPLET 6v1 je vyrobený z modřínového dřeva a má rozměry 120 x 120 cm, jeho výška je 44 cm. Vyřeší za vás naráz šest největších výzev, s nimiž se zahradníci při pěstování na záhonech obvykle potýkají: 1. nedostatečná hloubka záhonu pro kořenovou zeleninu, výživu rostlin a udržování vláhy, 2. zaplevelení záhonů a prorůstání plevelů do cestiček, 3. nedostatečná ochrana výsevů a sazenic před přízemními mrazy, přívalovým deštěm a kroupami, 4. chybějící opora rostlin pro jejich pnutí do výšky a rychlé dozrávání, 5. nepřehledná organizace výsevů a nesnadné rozpoznání klíčících semen od nežádoucích rostlin, 6. nedostatečná ochrana rostlin před podhrabáním a okusem hlodavci.

I když záhon nebude zcela naplněn, 35 cm půdy nabízí dostatek prostoru pro rozvoj podzemních částí rostlin. Pro pěstování ve vyvýšených záhonech dobře funguje směs kompostu, vemikulitu a dřevěného uhlí. Takto namíchaný pěstební substrát dokáže zadržet vodu i živiny, zajistí proudění vzduchu, zvýší mikrobiální aktivitu půdy a celkově zlepší výživu rostlin. Osvědčil se nám pro pohodlné pěstování veškeré zeleniny, ať už se jedná o mrkev, ředkvičky, kedlubny, cibuli, česnek, pór nebo salát, ale i pro pěstování bylin a jahod. Substrát neobsahuje žádná semena ani kořeny plevelů a veškeré v něm uložené živiny jsou tak k dispozici rostlinám. Substrát sami ručně mícháme a nabízíme ho jako vhodný doplněk k záhonům Ekodomov Grow.

K záhonu dodáváme pruhy mulčovací fólie a návod jak s nimi naložit, aby utvořily ochranu před zarůstáním cestiček a prorůstáním plevelů do záhonu. 

Pořídit si můžete také fóliovník, díky němuž se půda na záhonu prohřeje už brzy z jara. Rostliny chrání před prudkým deštěm nebo kroupami i před prvními mrazy. Pěstitelskou sezónu tak dokáže prodloužit i o několik měsíců a sklízet můžete až třikrát do roka. 

Kapacitu záhonu zvýšíte použitím treláže – rámu se sítí, který slouží jako opora pro vertikální pěstování a lze jej na vyvýšené záhony snadno namontovat. 

Budete-li si chtít vyzkoušet intenzivní pěstování na malém prostoru podle metody Square Foot Gardening, pomůže vám mřížka, která plochu záhonu opticky rozdělí a promění ho na čtverečkovou zahrádku. Snadný a přehledný způsob pěstování ocení rodiče, kteří chtějí zahradničit s dětmi, i úplní začátečníci. 

Nechcete-li se o úrodu dělit s myškami a hraboši, nezapomeňte si přikoupit síťové dno proti hlodavcům

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

[super_form id=”3427″]