VÝZVA #KOMPOSTUJ

Klimatickou změnu zvládneme ve spolupráci s přírodou

Výzva navazuje na Soutěž Miss Kompost – tedy jakési mistrovství republiky v kompostování, se kterým jsme začali v roce 2005, ukázalo, že kompostování má u nás nejen tradici, ale i další skrytý potenciál. Prastará recyklační metoda přitom nabyla během třinácti ročníků soutěže řady podob. Zatímco ze začátku šlo zpravidla o individuální měření sil mezi klasickými zahrádkáři, postupem času se začaly objevovat i inovativní experimenty s vermikompostováním a v posledních ročnících převládly kolektivní snahy o společné kompostování ve školách a v městských komunitách. Co ale bylo nejzábavnější – za každým kompostem a kompostérem, za každou hromadou stál příběh. Za celou dobu soutěže jsme jich nasbírali přes pět set a ty nejzajímavější rádi sdílíme. Zároveň dnes dostává kompostování ještě jeden zásadní rozměr. Je to způsob jak vracet do půdy život, který v půdě vytváří struktury – humus, pro zadržování živin a vody. Tyto trvanlivé pórovité struktury utvořené bakteriemi a dalšími mikroorganismy převážně z rostlinných pletiv obsahují organický uhlík. Pokud jej přepočteme na hmotnost CO2 zjistíme, že 1 kg kompostu obsahuje přibližně ¼ kg přepočteného množství CO2.

Humus je domovem mikroorganismů a jejich činností postupně degraduje. Proto je důležité aby se humus v půdě obnovoval a to pokud možno ve větší míře, než dochází k jeho úbytku. Tím dokážeme do půdy z atmosféry navázat více CO2, zároveň poskytneme rostlinám víc vody a živin. Rostliny pak dokážou rychleji růst a opět do svých pletiv navážou více uhlíku z atmosféry. Půda s dostatkem vody zároveň funguje jako vysoce efektivní klimatizační jednotka. Pokud bychom jen na současné zastavěné ploše vytvořili zelené střechy s trávou, která bude mít dostatek vody, dostaneme chladící výkon odpovídající 428 jaderným elektrárnám Temelín.

Právě proto je důležité, aby veškerý organický materiál z domácností, škol, firem a institucí se v podobě kompostu vrátil do půdy a je jen na vás, zda k tomu využijete hnědou popelnici na bioodpad, nebo kompostér.

V rámci této výzvy chceme zde dát prostor příkladům dobré praxe, které mohou motivovat. Neváhejte nás proto kontaktovat a začněte i vy kompostování v bytech, domech školách, firmách, obcích. Více informací najdete zde.

PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE

KPMG

Březový hájek, původně prostor určený pouze pro kuřácké pauzy, nyní slouží i jako přírodní zákoutí, kde se odehrávají procesy rozkladu bioodpadu.

“Snažíme se o zelenou kancelář, aby náš dopad na životní prostředí byl co nejnižší.” – Zuzana Pokorná, KPMG

Komerční banka

Otočný kompostér Jora, šitý na míru pro Komerční banku, se také nachází v těsné blízkosti metra Stodůlky.

Odpad prozatím získávají z restaurace VEGEt Cowork, která je čistě veganská a slouží jako bufet pro zaměstnance KB. V budoucnu by rádi sběr odpadu rozšířili i na kanceláře, kde momentálně zavedli food pointy.

CHCETE S NÁMI BÝT V KONTAKTU? SLEDUJTE NÁS!

Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!

[super_form id=”3427″]

Přejít nahoru
Skip to content