JAK NA TO
JAK NA VERMIKOMPOSTOVÁNÍ?
Chcete začít recyklovat bioodpad z domácnosti přímo v kuchyni? Pusťte na něj žížaly! Dejte se do vermikompostování, vaše rostliny (i popelnice) to ocení. Nejen, že uděláte něco pro přírodu, ale brzy získáte i kvalitní hnojivo.
Jak na to?
1/ Pořiďte si vermikompostér
2/ Opatřete si násadu žížal
3/ Založte vermikompostér
4/ Žížaly pravidelně krmte
5/ Udržujte koloběh vermikompostování
6/ Užijte si výsledek!
1/ Pořiďte si vermikompostér
Koupit nebo vyrobit? Na internetu najdete řadu návodů, jak si žížalí farmu vyrobit. Některé z nich navíc radí, jak zkonstruovat vermikompostér z odpadu. Tak například na stránkách českého výrobce Primalex v sekci Když je vymalováno najdete upcyklační dílnu z kyblíků od barev. Jedním z projektů je právě výroba vermikompostéru.
Nepatříte-li zrovna k domácím kutilům, kompostér si kupte. V našem e-shopu najdete několik typů vermikompostérů, každý z nich má svůj příběh. Všechny jsme osobně vyzkoušeli, jeden z nich dokonce sami vyrábíme. K nejpopulárnějším modelům vám navíc přidáme násadu žížal zdarma, takže se budete bez dalších nákladů nebo shánění moci hned pustit do práce! Naší vlajkovou lodí je vermikompostér EkoWormGrow. Vyrábíme ho přímo v naší dílně na základě mnohaletých zkušeností z odolného modřínového dřeva ošetřeného lněným olejem. Kompostér může být dvou- nebo třípatrový, dno jednotlivých pater je osazené pevnou poplastovanou kovovou mřížkou, která žížalám umožňuje mezi patry „cestovat“. Nosný rám je z vrchní strany osazený geotextílií vytvářející filtr pro překapávání žížalího čaje, k jehož zachytávání slouží plastová nádoba umístěná pod kompostérem. Víko kompostéru tvoří pevná biodeska, která se dá snadno odklápět, což zajišťuje snadný přístup do kompostéru. Díky této desce může kompostér zároveň fungovat jako stolička na sezení nebo jako odkládací stolek, takže spolu s žížalí farmou získáte domů i plnohodnotný kousek masivního nábytku.
Osobní vztah máme i k vermikompostéru VermiHut, jehož nižší verze k nám v roce 2004 připlula z Ameriky a stala se skutečným průkopníkem vermikompostování v Čechách. Čtvercový plastový kompostér neztratil ani po letech nic ze své praktičnosti a výkonnosti, díky nimž patří ke stále vyhledávaným modelům. V současnosti nabízíme jeho variantu Plus v pěti barevných provedeních.
K oblíbeným kouskům patří vermikompostér Urbalive, který pro českou Plastii navrhl designér Jiří Pelcl. V roce 2017 obdržel kompostér prestižní ocenění Red Dot Award a o dva roky později i titul Winner v soutěži Good Design. Z uvedeného vyplývá, že u tohoto kompostéru rozhodně nebudete muset řešit klasický problém „kam s ním“, protože si ho rádi vystavíte přímo v kuchyni. Vybírat můžete ze čtyř odstínů – antracit, hnědá, zelená, slonová kost. Jeho méně známou designovou sestrou je vysoká pěstební nádoba Urbalive, ve které si můžete zázračné účinky vermikompostu hned vyzkoušet. Inspiraci najdete také na videu Vermikompostování na YouTube kompostuj.cz.
2/ Opatřete si násadu žížal
Na rozjezd žížalí farmy budete potřebovat základní asi půlkilogramovou násadu kalifornských žížal, která by měla obsahovat asi 300 jedinců v různém stádiu vývoje i další druhy rozkladačů (chvostoskoky, stínky, svinky, hlístice, roztoče, stonožky i mnohonožky). Kalifornské žížaly jsou hybridem speciálně vyšlechtěným pro vermikompostování. K jejich základním charakteristikám patří, že nejraději ze všeho jedí a rozmnožují se, což je pro účinnou práci vermikompostéru ideální. Násadu koupíte spolu s novým vermikompostérem (k některým typům ji na našem e-shopu dáváme zdarma), nebo ji můžete získat darem od některého z úspěšných chovatelů, které najdete například na mapko.cz.
3/ Založte vermikompostér
Chcete žížaly ve vermikompostéru ubytovat tak, aby maximálně prosperovaly? Zkuste postupovat podle našeho videa Jak založit vermikompostér na YouTube kompostuj.cz.
Na podstavec s výpustným ventilem umístěte první patro a na ně dejte podestýlku z trávy, listí, roztrhaného a navlhčeného papíru, půdy, rašeliny, hoblin nebo kokosového vlákna. Většina koupených kompostérů základní suroviny na podestýlku (např. kokosové vlákno) už obsahuje.
Do podestýlky vložte násadu žížal a uvítací menu – pár kousků drobně nakrájeného bioodpadu (kousky by měly být menší než pět centimetrů). Shora kompostér uzavřete víkem, které zajistí tmu, klid na práci, zabrání vysychání materiálu a případnému vyletování mušek. Lůžko, které jste tak pro žížaly ve vermikompostéru vytvořili, se snažte udržovat přiměřeně vlhké a provzdušněné (nejčastějším problémem bývá nadbytečná vlhkost, protože kuchyňský odpad, kterým žížaly krmíte, obsahuje zpravidla hodně vody). Pokud chcete zjistit, zda je vlhkost ve vermikompostéru správná, můžete použít měřič vlhkosti a kyselosti půdy. Měřič stačí pomocí sondy jednoduše zapíchnout do „hlíny“, hodnotu hned snadno odečtete na stupnici. Optimální vlhkost ve vermikompostéru by se měla pohybovat od 55 do 70 %. Pokud se ukáže, že je ve vermikompostéru příliš sucho, napravte to pomocí rozprašovače. Častějším problémem je ale vysoká vlhkost, kterou můžete kompenzovat, když do kompostéru natrháte např. kartón od vajíček. Kromě toho dokážete tímto kombitesterem po přepnutí změřit také pH, tedy kyselost nebo zásaditost půdy, což se hodí, pokud ve vyrobeném vermikompostu pěstujete rostliny. Součástí balení je i srovnávací tabulka s přehledem doporučených optimálních hodnot pro jednotlivé druhy.
V dobře rozjetém vermikompostéru se veškerá přebytečná vlhkost odvádí do zásobníku na dně. Odtud ji můžete průběžně čerpat pomocí kohoutku ve formě tzv. žížalího čaje. Zásobník na žížalí čaj nezapomeňte pravidelně čistit!
Kalifornské žížaly zvládají teploty od +5 do +25 °C. Nejpracovitější (a také nejšťastnější) jsou při teplotách okolo 20 °C, takže pro ně najděte vhodné místo uvnitř, například na chodbě nebo v kuchyni. Pokud budete chtít vermikompostér umístit venku na terase, myslete na to, že ho buď bude nutné tepelně izolovat nebo na zimu a v létě (kdy teploty klesnou pod bod mrazu nebo se vyšplhají přes třicítku) „uklidit“ dovnitř. Přesné sledování teplot ve vašem vermikompostéru vám usnadní jednoduchý přehledný teploměr vybavený stupnicí od 0 do 50 °C a vtipným kresleným kruhovým diagramem, který vám prozradí, jak se vaše žížaly při dané teplotě cítí.
4/ Žížaly pravidelně krmte
Nadrobno nakrájený bioodpad servírujte žížalám na podestýlku a jemně jej zakryjte. Zpočátku krmte jen jednou až dvakrát týdně a potravu žížalám važte. Původně kilogramová násada žížal by měla (po třech měsících) v rozjetém vermikompostéru zkonzumovat zhruba 0,5 kg bioodpadu denně. Postupně (podle vzrůstajícího počtu žížal) tedy můžete množství podávané potravy zvyšovat.
Žížaly si pochutnají na slupkách od zeleniny a ovoce, kávové sedlině, sáčcích od čaje, zbytcích pokojových rostlin či papírových ubrouscích od svačiny, chlebových kůrkách, částečně zkompostovaném listí nebo trávě a nadrobno nadrcených skořápkách od vajíček. V žádném případě je nekrmte masem, mléčnými výrobky, tuky nebo oleji. Některé zdroje tvrdí, že je příliš nepotěšíte ani pálivými jídly jako je paprika, česnek, cibule nebo zázvor.
5/ Udržujte koloběh vermikompostování
Do kompostéru přihazujte postupně další bioodpad, dokud se první patro nenaplní. Potom do něj (přímo na zpracovávaný obsah) vložte druhé patro, kam budete odteď dávat krmení. Až se naplní, přidáte stejným způsobem třetí patro a hotový kompost z prvního patra “sklidíte”. Způsoby, jak při sklizni oddělit žížaly od kompostu, najdete zde. První patro vyprázdníte a znovu použijete. A tak postupujete pořád dokola.
6/ Užijte si výsledek!
Ve správně založeném kompostéru se žížaly do tří měsíců rozmnoží na dvojnásobek a začne se vytvářet tzv. žížalí čaj. Toto vynikající kapalné hnojivo doporučujeme smíchat s vodou v poměru 1:1 a použít na rosení nebo zálivku pokojovek. Skvěle se uplatní i v případě, že chcete organicky přihnojovat bylinky, ovoce nebo zeleninu, které pěstujete v truhlících na terase nebo na záhonech na zahradě. Vznikne také první dávka úrodného vermikompostu. Vermikompost „vyrobený“ žížalami je považován za nejúčinnější organické hnojivo vůbec, obsahuje živiny, enzymy a růstové hormony, které příznivě ovlivňují vytváření kořenového systému rostlin a jejich celkový růst. O žížaly (které mezitím zdvojnásobily svůj počet) se teď můžete s někým podělit.
TIP PRO ŠKOLY A ŠKOLKY
Věříme, že kdyby se pořádala soutěž o nejlepší pomůcku roku, vermikompostér by určitě zvítězil! Je totiž názorný (prakticky ukazuje uzavřený cyklus jídla), živý (obsahuje nejméně tři stovky žížal a dalších rozkladačů), užitečný (přeměňuje organické zbytky z vašich svačin v úrodné hnojivo), zábavný (děti milují žížaly a baví je se o ně starat) a nenáročný (přežije bez péče i nějaké ty kratší prázdniny)… Máme pokračovat? Chcete si spolu s námi vlastní vermikompostér vyrobit a rozjet vermikompostování? Toužíte žížalí farmu prozkoumat zblízka a díky žížalí televizi (kterou přivezeme) vidět veškerou havěť v kompostéru při práci? Více informací najdete zde.
TIP PRO FIRMY A ORGANIZACE
Nevíte, jak jednoduše a účinně pomoci přírodě? Pořiďte si do vaší kanceláře vermikompostér a naučte své zaměstnance kompostovat! Přivezeme vám ho až na místo, kde ho zprovozníme. Pak už budete moci žížaly podle našeho návodu krmit sami organickými zbytky ze svačin a obědů. Uvidíte, že díky této zkušenosti začnou vaši lidé likvidaci bioodpadu řešit i ve svých domácnostech. Společnými silami tak můžete významně snížit podíl bioodpadu v černých popelnicích. Více informací najdete zde.
TIP PRO OBCE
S novým odpadovým zákonem se obce snaží občany motivovat ke třídění bioodpadu tím, že jim nabízejí hnědé popelnice zdarma nebo pro ně pořizují zahradní a komunitní kompostéry. Věděli jste ale, že v některých lokalitách podporují kompostování i zakoupením vermikompostérů a pořádáním doprovodných aktivit? Přidejte se k nim! Celým procesem vás provedeme, přidáme příklady dobré praxe a nabídneme služby vytvořené přímo na míru podle vašich potřeb. Více informací najdete zde.
Kompostování s pomocí kalifornských žížal
Designový vermikompostér Urbalive vyrábí česká Plastia
Vermikompostér Urbalive v šedé variantě
První vermikompostér na českém trhu VermiHut – v nabídce v mnoha barvách
Startovní násada žížal obsahuje cca 300 jedinců v různém stádiu vývoje
Ke zvlhčení suchého substrátu se hodí rozprašovač
Žížaly jsou nejspokojenější a nepracovitější při teplotách kolem 20 °C
Měření vlhkosti a pH ve vermikompostéru
Žížalí čaj je vynikající kapalné hnojivo
Vermikompost je nejkvalitnější organické hnojivo na světě, které ocení nejen bylinky
Chcete vědět, co se děje u nás v Ekodomově?
Přihlaste se k odběru newsletteru!